Odrůdy pro úspěšné pěstitele

Úroda 1/2020

Již v 90. letech minulého století začala zářit na českých a moravských polích. V dnešní době její nažky poskytují velké množství oleje zlatavé barvy, její žluté úbory jsou symbolem krásy. Ano, řeč je o slunečnici. Tato dáma českých polí každoročně oslovuje mnoho zemědělců. Aby měli k dispozici kvalitní osivo, umožňující vývoj silných a zdravých rostlin, přináší AGROFINAL, spol. s r. o., již 22 let to nejlepší ze šlechtitelského programu společnosti EURALIS.

ES Biba stálicí českých polí

Dnes již léty prověřená a osvědčená odrůda ES Biba byla podle SPZO v období 2014 až 2018 nejpěstovanějším hybridem v České republice. Rozhodnout se pro ni je snadné, neboť vyniká pro pěstitele souborem příznivých vlastností. Jsou to výrazná ranost, nízký vzrůst, odolnost vůči suchu, vysoký a ročníkově stabilní výnos nažek, vysoká olejnatost, velmi dobrý zdravotní stav a stabilita výnosu i v méně příznivých pěstitelských podmínkách.

ES Biba je určená pro pěstování v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti s vyšší intenzitou pěstování. Velké, slabě převislé úbory mají široce vejčité nažky se střední až nižší HTS. Rostliny mají dobrou odolnost proti napadení bílou hnilobou (Sclerotinia sclerotiorum), fomovou hnilobou i alternariovou skvrnitostí slunečnice. Hybrid je odolný vůči osmi specifickým rasám plísně slunečnicové.

Nejnovější ES Rosalia

Vloni jsme uvedli na český trh novinku ES Rosalia. Jde o raný až středně raný hybrid s výborným zdravotním stavem pocházející z nejmodernějšího šlechtění, určený také pro pěstování v řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. Vyznačuje se výborným zdravotním stavem a excelentními výnosy, které podává také v suchých oblastech pěstování. Registrace proběhla ve Francii a Rumunsku. V České republice se v prvním roce testování ES Rosalia umístila na třetím místě pokusů SPZO (3,34 t/ha; 105,4 %) a vloni, ve svém druhém pěstitelském roce dosáhla první pozice s výnosem 3,73 t/ha, což je 113,7 % na průměr pokusu.

Široké portfolio odrůd

Oba uvedené materiály patří do skupiny hybridů s klasickou herbicidní ochranou. Společnost Agrofinal však nabízí kompletní portfolio slunečnice, tedy také hybridy Clearfield, Clearfield Plus, ExpressSun, HI-OL Clearfield, samostatné HI-OL hybridy a navíc krmné hybridy. Specialitou jsou slunečnice vhodné pro pěstování ve směsné siláži s kukuřicí, které zajišťují vyšší výtěžnost metanu v BPS. Z naší nabídky si vyberou opravdu všichni pěstitelé. V roce 2020 jim přejeme to nejlepší a mnoho úspěchů nejen na poli.