Špičkové hybridy slunečnice

Zemědělec v regionu

Každým rokem přichází společnost Agrofi nal spol. s r. o., která již více jak 20 let úspěšně zastupuje v České republice francouzskou osivářskou společnost Euralis, s hybridní nabídkou slunečnice, kterou významně obohacuje pěstování této plodiny u nás.

Ke stabilitě a dalšímu rozvoji pěstování přispíváme prvotřídní kvalitou osiv velmi raných a raných hybridů, které budou v následujícím roce jedním z rozhodujících faktorů úspěchu při pěstování bez desikace.

ES Biba

– nejpěstovanější hybrid v ČR 2013–2018

I když je doprovázen na trhu výrazně novějšími klasickými hybridy, byl dle SPZO v posledních šesti letech nejpěstovanějším hybridem v ČR raný hybrid ES Biba. Hybrid byl v ČR zaregistrován v roce 2008, vyniká souhrnem výborných hospodářských vlastností, díky kterým patří každý rok k absolutní pěstitelské a výnosové špičce. Vedle vysokého a ročníkově stabilního výnosu, je to výrazná ranost, vysoká olejnatost, nízký vzrůst, výborný zdravotní stav a odolnost suchu. Zvláště v odolnosti proti všem houbovým chorobám patří k absolutní špičce našeho trhu. Tyto přednosti jsou předpokladem k jeho dalšímu úspěšnému pěstování v příštích letech, neboť jak ukazují výsledky z běžných ploch v ČR, tento materiál plošně nepřekonávají ani nejnovější hybridy. Tento všestranný a mnoha rozdílnými roky prověřený hybrid by tedy rozhodně neměl chybět u žádného významného pěstitele slunečnice.

Navíc i po více jak deseti letech pěstování v ČR se ES Biba znovu umístila v pokusech SPZO 2018 na stupních vítězů, kdy s výnosem 3,35 t/ha (105,7%) skončila druhá a v roce 2019 skončila čtvrtá s výnosem 3,52 t/ha (107,3%).

ES Janis CLP

– jeden z nejpěstovanějších hybridů segmentu CLP

Na jaře roku 2017 byl na trh uveden raný hybrid ES Janis CLP, vhodný pro použití v nové herbicidní technologii Clearfi eld Plus, který by měl být pokračovatelem velmi úspěšného hybridu ES Novamis CL (technologie Clearfi eld), který je se svou významnou plochou (čtvrtý nejprodávanější hybrid roku 2018) rozhodující součástí trhu. ES Janis CLP, který vedle vysokých výnosů vyniká i raností, jež u konkurenčních hybridů technologie Clearfi eld Plus nebývá úplně běžná. Hybrid je nově zaregistrován v Bulharsku a Rumunsku. Nově byl v roce 2019 tento segment doplněn o hybrid ES Genesis CLP, který patří k nejranějším materiálům na trhu vůbec, a novinkou v nabídce bude též hybrid pro další herbicidní technologii s názvem ES Armonica SU (ExpressSun).

ES Savana

– hybrid nové generace s vysokým potenciálem

Novinkou byl v loňské sezóně raný hybrid ES Savana, který vyniká vysokým výnosem, zvláště v suchých oblastech. Registrován byl již ve Španělsku a Bulharsku, suchem velmi postižených zemích. Jedná se o středně vysoký, klasický typ, odolný poléhání, s dobrým zdravotním stavem, který je u nás vhodný pro pěstování v chladnějších podmínkách Čech. Vynikající výsledky hybrid dosáhl v pokusech Kralovické zem. a. s. na severu Plzeňska, kde dosáhl rekordního výnosu 4,42 t/ha (2018) a v konkurenci deseti hybridů jasně zvítězil! Ve stejném roce uspěl i na pozemcích Agrony Rpety na Hořovicku, kde skončil druhý s výnosem 2,81 t/ha. Velmi ceněnou vlastností tohoto hybridu je jeho ranost, umožňující sklizeň i bez desikace.

ES Rosalia

– vítěz pokusů SPZO 2019

V roce 2019 byl uveden na trh jeden z nejsilnějších šlechtitelských produktů posledních let s názvem ES Rosalia. Jedná se o raný hybrid s výborným zdravotním stavem a vynikající suchovzdorností, registrovaný ve Francii a Rumunsku, který bude vhodný k pěstování v intenzivnějších teplejších podmínkách Čech (Polabí, Poohří) a ideálně se hodí pro pěstitelskou oblast jižní Moravy. V roce 2018 se v prvním roce testování dokázal umístit na třetím místě pokusů SPZO s výnosem 3,34 t/ha (105,4%). Svoji výkonnost potvrdil i v pokusech SPZO 2019, které dokonce vyhrál s výnosem 3,73 t/ha (113,7%).

HIGH-OLEIC hybridy slunečnice

– příplatkový doplněk

Vzhledem k poptávce po tomto typu slunečnice se dá očekávat nárůst ploch v roce 2020. Pěstitelsky jsou tyto hybridy o trochu náročnější v tom, že vyžadují izolační vzdálenost a po sklizni je nutno dodržet oddělené skladování od klasických typů. Tomu ale odpovídá i významný příplatek, který je při výkupu HO hybridů nabízen. Na trhu je zatím odpovídající nabídka, a Agrofi nal nabízí pěstitelům tři rané hybridy, kterými jsou ES Idillic HO, ES Ethic HO a také raný ES Unic CL HO (pro pěstitele technologie Clearfi eld).

Proužkovaný hybrid pro krmné účely

Charakteristickým znakem hybridu ES Royal je nižší obsah oleje (do 35 %) oproti standardnímu typu slunečnice. Typickým znakem je též proužkovaná černobílá nažka vejčitého tvaru. Hybrid je vhodný do směsí pro ptactvo nebo pro přímý konzum.

Dlouholetá spolehlivost široké nabídky

Z uvedených informací vyplývá, že společnost Agrofi nal, která byla v posledních letech lídrem na našem trhu, jako jediná nabízí kompletní portfolio hybridů napříč všemi poptávanými segmenty, od klasických hybridů, přes hybridy Clearfi eld, Clearfi eld Plus, ExpressSun, HI-OL Clearfi eld, jako i HI-OL hybridy nebo hybridy krmné. Naší specialitou jsou i hybridy slunečnice, vhodné pro pěstování ve směsné siláži s kukuřicí, které zajišťují vyšší výtěžnost metanu při použití v BPS. Jak je vidět, z naší hybridní nabídky si vyberou opravdu všichni pěstitelé slunečnice, kterým přejeme mnoho úspěchů v pěstitelském roce 2020.

Milan Spurný
obchodní ředitel
Agrofinal spol. s r. o.