Náš cíl jsou vaše výnosy a spokojenost

Zemědělec 47/2019

Pro pěstitele je důležité vybrat si ty nejlepší hybridy pro své pěstování z hlediska výnosu a výživy. Společnost Agrofinal, zastupující francouzskou osivářskou společnost Euralis, se vyznačuje tím, že pro své pěstitele vybírá ty nejlepší kukuřice v dané kategorii ranosti FAO.

Nový hybrid, který byl uveden na trh v minulém roce, všechny tyto parametry splňuje jak z hlediska výnosu, tak i kvality, i pro pěstování pro bioplynové stanice. Tím hybridem je ES Joker.

ES Joker

ES Joker je nejprodávanější novinka roku 2019. ES Joker – FAO 250 na siláž a FAO 240 na zrno. Díky jeho výsledkům ho doporučujeme všem pěstitelům v dané ranosti. ES Joker se pyšní vynikajícími výsledky výnosu siláže s výbornou stravitelností. Je to hybrid vyššího typu. Bohatě olistěná rostlina se vzpřímenými listy, palice jsou výše nasazené a typ zrna je tvrdý – mezityp. K jeho přednostem patří velmi dobrá odolnost proti suchu a chladu. Hodí se pro pěstování na všech typech půdy. Má dozrávání stay- -green a vysoký obsah škrobu. Díky vysoké výtěžnosti na hektar se hodí i pro pěstování pro bioplynové stanice a stravitelností silážní hmoty se řadí k absolutní špičce pro dojnice s vysokými nároky v oblasti výživy. ES Joker má výborný zdravotní stav a rychlejší počáteční vývoj. V roce 2019 ukázal své kvality zejména v západních Čechách, na běžných plochách a stabilitou výnosů v různých půdních podmínkách.

ES Legolas

ES Legolas je dalším ze špičkových materiálů FAO 200. Jedná se o silážní hybrid, který je díky své ranosti vhodný pro pozdní setí, jak ukázal v loňském roce, kdy byl uveden na český trh. ES Legolas je středně vysoký hybrid s bohatým olistěním a s rovnoměrným dozráváním. Vyniká vysokou odolností vůči chladu a je vhodný i do sušších oblastí. Je to univerzální hybrid, vhodný jak pro pěstování na siláž, tak do bioplynových stanic – díky vysoké výtěžnosti energie. Má vysoký výnosový potenciál stát se jedničkou na trhu v nejranějším sortimentu. Výhodou je též vynikající zdravotní stav.

ES Watson

ES Watson FAO 260 už je stálicí v portfoliu společnosti Agrofinal. Díky svým excelentním výsledkům ve zkoušení ÚKZÚZ v letech 2015–2016 byl v následujícím roce 2017 registrován v ČR. Je to vysoce výkonný, plastický hybrid, s výbornou odolností k chladu, který má raději lepší podmínky. Rostlina je bohatě olistěná a listy jsou vzpřímené. Kvůli svým výsledkům je doporučen zvláště pro vysokoužitkové chovy. Vyznačuje se silným stay-greeen efektem a jeho široké sklizňové okno umožňuje optimalizovat sklizeň.

ES Bond

Novinkou společnosti Agrofinal pro rok 2020 je ES Bond, FAO na siláž 260 a na zrno FAO 250. Je zařazen do portfolia na základě vynikajících výsledků v sousedních zemích Německu a Polsku a výsledků Agrofinalu v pokusech v roce 2019. Je to vysoký univerzální plastický hybrid, který se hodí pro všechna stanoviště. Je vhodný na siláž, bioplyn i bioetanol. Rostlina je ročníkově výnosově stabilní, s dozráváním stay-green, je bohatě olistěna a listy jsou vzpřímené. Díky svým výsledkům v silážní hmotě a energie siláže se hodí zejména pro vysokoužitková stáda. Výborně odolává chladu a suchu.

Ing. Kateřina Ridošková
AGROFINAL spol. s r. o.