Nové řepky s výjimečnými vlastnostmi

Úroda 4/2020

Společnost AGROFINAL, spol. s r. o., ve spolupráci s francouzskou osivářskou společností EURALIS Semences, již 23 let kontinuálně přináší českým zemědělcům inovace a trendy z oblasti šlechtění. Široká nabídka odrůd splňuje požadavky a potřeby pěstitelů i zpracovatelů. V rámci obchodní kampaně roku 2020 nabízíme vedle vysoce výnosných hybridů řepky, také liniovou odrůdu, která se výkonem a svou vitalitou hybridům téměř vyrovnáná. V nabídce hybridních odrůd přinášíme top materiál ES Imperio, dále ES Navigo a ES Vito. Jde o tři materiály ze skupiny P3 generace odrůd, která zahrnuje ty nejvýkonnější hybridy. Plastická odrůda ES Mambo náleží do skupiny vyzkoušených a osvědčených liniových odrůd v roce 2019. Velmi raná linka ES Alicia je určena k pěstování ve směsi s hybridní řepkou ES Imperio v rámci biologické kontroly blýskáčka řepkového v porostech řepky. Celou nabídku komplexně doplňují hybrid ES Aquarel CL určený pro Clearfield pěstební systém a ES Cramberio, hybrid tolerantní vůči nádorovitosti kořene.

Vysoce výkonný a odolný ES Imperio

Top hybrid nesoucí název ES Imperio již řadě zemědělců není třeba představovat. I když jeho registrace u nás proběhla teprve v lednu 2018, na základě svých špičkových a vyrovnaných výnosů se dostal v loňském roce mezi TOP 10 nejpěstovanějších hybridů v rámci České republiky. Hybrid je zaregistrován ve Francii (2015), na Slovensku, v Polsku a Maďarsku (2016) a v ČR prošel registračním řízením v letech 2015 až 2017.

Tato středně raná odrůda v sobě kombinuje vysoký výnos a výborný zdravotní stav s vysokou plasticitou a adaptabilitou v horších pěstitelských podmínkách. Patří do skupiny hybridů nové generace od firmy Euralis, tedy mezi výkonné a zdravé materiály vhodné pro použití i v sušších oblastech.

ES Imperio má středně vysoké rostliny, velmi dobře větví a vysoce odolává vůči poléhání. Je vhodný pro běžné i pozdní termíny setí. Přezimuje bez problémů a po rychlém jarním vývoji následuje rané kvetení. Předností je vysoká odolnost proti praskání šešulí před sklizní. Má středně vysoký obsah oleje a pěstitelé oceňují jeho vysokou HTS. Tento hybrid má velmi dobrou odolnost vůči všem hlavním chorobám – především zvýšená odolnost proti fomovému černání stonku a alternariové skvrnitosti řepky.

Zájem stoupá díky výsledkům

Svým raketový nástupem na česká a moravská pole si právem vysloužil označení dobyvatel našich polí a díky svým výsledkům obhájil své zařazení do skupiny doporučených odrůd Preol Ideal. Na Slovensku byl ES Imperio velmi dobře vyhodnocen v pokusech SPZO: při sklizni 2016 obsadil s výnosem 5,25 t/ha třetí místo a v roce 2017 dosáhl druhého nejlepšího výnosu ze všech sledovaných odrůd (4,89 t/ha). V Polsku byly jeho výsledky v pokusech COBORU v letech 2014–2016 výborné, dosáhl průměrného výnosu 5,34 t/ha (116 %). V sousedním Německu potvrdil svou vysokou výkonnost a stabilitu výnosů v pokusech při sklizni 2017. Ve zkouškách užitné hodnoty ze sklizně v roce 2019 (ÚKZÚZ) dosáhl výnosu 5,55 t/ha, což je výborných 113 % na průměr pokusu.

V portfoliu osiv naleznete vedle ozimé a jarní řepky také moderní odrůdy kukuřice, slunečnice, sóji a čiroku. Pro podrobnější informace o odrůdách z naší nabídky kontaktujte tým obchodních zástupců společnosti Agrofinal. Ti, kteří si nás vybrali, vědí proč.