Čirok

HybridRanostVyužitíRelativní zralost: Σ teplot v C °Relativní zralost: ParametrBarva semenCharakteristikaObchodní značka
BMR GOLD XRanost: středníVyužití: siláž / bioplynRelativní zralost: Σ teplot v C °: 1850Relativní zralost: Parametr: vícesečnýBarva semen: -Charakteristika: vícesečný čirok, nízký obsah ligninu, vysoká stravitelnostObchodní značka:
ES FOEHNRanost: středníVyužití: zrnoRelativní zralost: Σ teplot v C °: 1860Relativní zralost: Parametr: 20 % vlhkost zrnaBarva semen: žlutáCharakteristika: zrnový čirok pro teplejší oblasti, stay green efekt, nepoléháObchodní značka:
STYXRanost: středníVyužití: siláž / bioplynRelativní zralost: Σ teplot v C °: 1850Relativní zralost: Parametr: sušina 25-30%Barva semen: červeno-krémováCharakteristika: robustní čirok pro siláž a bioplyn vhodný i do suchých oblastíObchodní značka:
ARGENSORRanost: středníVyužití: silážRelativní zralost: Σ teplot v C °: 1850Relativní zralost: Parametr: jednosečnýBarva semen: -Charakteristika: středně vysoký čirok, odolný poléhání a suchuObchodní značka:
SILOMIXRanost: středníVyužití: silážRelativní zralost: Σ teplot v C °: 1850Relativní zralost: Parametr: jednosečný - směsBarva semen: -Charakteristika: exkluzivní směs, nízký obsah ligninu, vysoký obsah cukru a škrobuObchodní značka:

Šetření vodou prostřednictvím čiroku vlivem klimatických změn

V dnešní době je globální oteplování realitou pro celý svět. V důsledku skleníkových efektů neustále stoupá průměrná teplota na naší planetě. Právě proto by zemědělci měli své pěstitelské metody přizpůsobit této nové situaci. Čirok se tak stává dobrou alternativou ke kukuřici, neboť zrno čiroku vyžaduje o 51 % méně vody než zrno kukuřice. Pokud jde o siláž čiroku, pak je tato hodnota o 32 % nižší v porovnání se siláží kukuřice.

Využití vody (na příkladu Francie):
SRÁŽKY*KUKUŘICEČIROK
< 200 mm---+++
200 až 300 mm==
> 300 mm+++++

*během vegetační doby
To je důvodem, proč by zemědělci ze suchých oblastí, potýkající se s nedostatečnou sklizní, měli preferovat pěstování čiroku.

Čirok pro biomasu a siláž

Při výsevu čiroku secím strojem pro obilniny by měla být rozteč řádků alespoň 35 cm. V případě použití pneumatického secího stroje je vhodné nastavit rozmezí řádků 25 - 80 cm. Celková hustota by se měla pohybovat okolo 200 000 - 250 000 zrn na ha v závislosti na zvolené varietě. Hloubka setí by měla být přibližně 2 cm. V teplých oblastech probíhá setí okolo 15. května, ale v chladnějších může být i později.

Použítí čiroku, postupy ve světě

Po celém světě se pěstuje celkem pět odlišných variet čiroku:

 • zrnový (červený a bílý)
 • silážní (se zrnem nebo bez něj)
 • cukrový
 • biomasa (vláknina)
 • súdánská tráva

Varieta ZRNOVÁ

 • Krmivo pro zvířata: Přidávání do krmné dávky: 40 % pro prasata a 30 % pro kuřata, bílé nebo červené zrno v závislosti na potřebách (nízká úroveň taninu pro lepší stravitelnost).
 • V lidské stravě: celá řada příležitostí, neboť čirok neobsahuje lepek: mouka, pražený čirok, pivo, lihoviny.
 • Bioetanol: výnos etanolu je srovnatelný s kukuřicí.

Varieta SILÁŽNÍ:

 • Krmivo pro zvířata: zde přichází v úvahu dojnice do krmné dávky 8 - 10 %

Varieta CUKROVÁ:

 • Pro biopalivo: přeměna primárně na etanolový roztok.
 • V lidské stravě: pro výrobu chutného čirokového sirupu.

Varieta BIOMASA:

 • Pro bioplyn: 1 T/Ha vyprodukuje 700 m3 metanu s podstatnějším výnosem na ha lepším než v případě silážní kukuřice. Velmi vysoká rostlina, více než 300 cm.
 • Čirokové biomateriály: množství různého využití v průmyslu.

Varieta SÚDÁNSKÁ TRÁVA:

 • Krmivo pro zvířata: vícenásobná seč píce nebo na pastvině, odolná vůči suchu.
 • Pro bioplyn: po světě je aktivní celá řada vývojových programů

Objednávka

Zákazník

Způsob odběru

Produkty

Plodina / OdrůdaMnožství /BAL/
Kontrola proti spamu
* Povinná pole